Stworzenie skansenu kowalstwa w miejscowości Woźniki

Beneficjent:

Stowarzyszenie Miłośników Kowalstwa im. Walentego Roździeńskiego

Dofinansowanie:

Okres realizacji:

04.10.2019 -

Cel operacji:

Skansen kowalski miał wypełnić lukę tematyczną i poprawić jakość infrastruktury społecznej i publicznej. Woźniki słynęły z dużej ilości kuźni. Odtworzenie takowej wraz z wyposażeniem przyczyni się do rozbudowy infrastruktury w sferze dziedzictwa lokalnego.

Opis operacji:

Rozbudowa budynku gospodarczego wraz ze zmianą sposobu użytkowania na skansen kowalski. Dobudowanie wiaty na eksponaty „polowe” np. kuźnia polowa z osprzętem, przyrządy do podkuwania koni, pług, brony, przedmioty codziennego użytku w gospodarstwie wiejskim. W budynku zostały wyodrębnione dwa pomieszczenia. Pierwsze ma odwzorowywać kuźnię z pierwszej połowy XX wieku wyposażoną w podstawowe maszyny i narzędzia kowalskie. Głównym obiektem ma tu być murowane palenisko kowalskie. W drugim pomieszczeniu mają się znajdować różne wyroby kute, książki i materiały poświęcone kowalstwu, przedmioty życia codziennego wsi sprzed kilkudziesięciu lat. Pomieszczenie ma służyć między innymi do prowadzenia warsztatów rzemieślniczych związanych z obróbką metali.