Serwis Lokalnej Grupy Działania "Brynica to nie granica"
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Operacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Cel operacji: sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

 • AKTUALNOŚCI
 • STOWARZYSZENIE
 • KONTAKT

Marka lokalna na BISDo pobraniaGaleriaAktualności

08.06.2022 r. - Wizyta studyjna na obszar LGD Kraina Łęgów Odrzańskich

W dniach 02.06.2022 - 05.06.2022 w ramach projektu współpracy między LGD „Brynica to nie granica”, Stowarzyszeniem LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” oraz Stowarzyszeniem LGD „Nadarzyn-Raszyn-Michałowice” laureaci konkursu pn. „Marka Lokalna na BIS” odbyli wizytę studyjną, gdzie poznawali dobre praktyki budowy marki Krainy Łęgów Odrzańskich realizowane na terenie Kraina Łęgów Odrzańskich w oparciu o produkty lokalne i atrakcje turystyczne, historyczne, realizowane i kreowane przy budowie marki Krainy Łęgów z przedsiębiorcami, twórcami lokalnymi oraz organizacjami społecznym za pomocą takich narzędzi jak certyfikacja.

W trakcie wizyty trwała rywalizacja pomiędzy LGD-ami w postaci GRY TERENOWEJ – quizowej, wiedzowej zakończonej nagrodami, co niewątpliwie było innowacją.

Osią gry było zbieranie przez drużyny punktów za wykonanie różnych zadań. Zadania były różnorodne związane z LGD KŁO. Gra została zaprojektowana tak, by składała się z kart zadań do wykonania. Zadaniem drużyn było pozyskanie w danym czasie jak największej liczby kart i wykonanie jak największej liczby punktowanych zadań. Rywalizację zwyciężyło Stowarzyszenie LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” - zdobywając KOSZ PRODUKTÓW LOKALNYCH - zresztą pozostałe grupy również zostały nimi obdarowane.

Przez cztery dni wiele się działo, m.in.:

W Ścinawie odbyliśmy spotkanie z produktem lokalnym (Certyfikowanym) w Przetwórni Ścinawa i z artystycznym produktem lokalnym w pobliskiej Galerii Dziewin będącej częścią EKOMUZEUM Osady Rybackiej. Odbyliśmy Rejs Szkutą po Odrze, statkiem pasażerskim będącym własnością LGD Kraina Łęgów Odrzańskich.

W trakcie wizyty w Porcie Ścinawa mieliśmy okazję kosztować produkty lokalne „swojskie wędzone” z PIWNICY POD WOŁAMI.

Zwiedzaliśmy teren Opactwa Cystersów w Lubiążu. Nazywanego Śląskim Wawelem za sprawą krypt wielu książąt piastowskich i jednego z największych kompleksów pałacowo – klasztornych w Europie na terenie którego LGD prowadzi sklepik z wyrobami lokalnych wytwórców/ przedsiębiorców i Informację Turystyczną.

Wysłuchaliśmy prezentacji Dźwiękowego Szlaku Odry – operacji własnej zrealizowanej przy współpracy z beneficjentem, MUZYKIEM – Michałem Zygmuntem oraz Rzemieślnikiem AKademi Dizajnu – Januszem Szwiecem i Wynalazcą.

Ideą szlaku jest wyznaczenie dźwiękowych miejsc charakterystycznych dla Nadodrza i ustawienie w nich dźwiękoławek, drewnianych soczewek wzmacniających wrażenia akustyczne, które umożliwią bezpośrednie i bezinwazyjne nasłuchy przyrody.

Michał Zygmunt ODRA SOUND DESIGN to wielowymiarowa dźwiękowa podróż, której inspiracją jest kulturotwórcza siła rzeki. Gitarzysta i kompozytor, z pomocą muzyki i własnych/autorskich nagrań terenowych, zabiera słuchacza w intymny świat. Ciekawostką jest również to, że Pan Michał przybył na spotkanie drewnianą pychówką po Odrze (40 km) ;-)

Dziękujemy za niezwykły panel przyrodniczy panu Krzysztofowi Koniecznemu (z dbajobociany.pl) na „susłowej łące” w Dolinie Łachy - Natura 2000, gdzie rozpoczyna swój bieg niewielka rzeka Łacha. Susły wszyscy widzieli, niektórzy nawet fotografowali, bo przy pełnym słońcu, zachowaniu ciszy i bezruchu można zaobserwować całe susłowe rodzinki z potomstwem.

Dziękujemy gospodarzowi Garnierówka - Księdzu Proboszczowi Jarosławowi Olejnik za gościnę i zwiedzanie pokarmelitańskiego obiektu. Klasztor to przykład certyfikowanych usług noclegowych, a zarazem punktu sprzedaży produktów lokalnych. Można tu zapoznać się z różnymi przykładami czynnej ochrony przyrody (np. zobaczyć kilkadziesiąt budek dla ptaków i ssaków, schron dla nietoperzy i różne rozwiązania w ochronie owadów).

Dziękujemy za kapitalne, twórcze warsztaty pani Irenie Machlowiec z Łęgowej Zagrody, panu Krzysztofowi Gołubowskiemu z Fundacji MY oraz pani Róży Gołubowskiej z ALT Music.

Ziemia Średzka ugościła nas Skarbem Średzkim w Muzeum Regionalnym (monety i korona królewska) odnaleziony podczas odbudowy jednej z kamienic oraz Winem w Miękini połączonego zwiedzaniem z degustacją Winnicy Jaworek, pierwszej i największej Winnicy w Polsce, a zarazem objętej certyfikatem jakości - produkty Krainy Łęgów Odrzańskich.

To jak bardzo się podobało wyrażają radosne twarze wszystkich uczestników wyjazdu, bo Kraina Łęgów Odrzańskich łączy wspaniałych ludzi o otwartych sercach i głowach.

[Galeria]07.04.2022 r. - Biuletyn „Poznajemy Markę Lokalną”

W ramach projektu wpółpracy, pn. „Marka Lokalna na BIS”, z trzema Lokalnymi Grupami Działania „Brynica to nie granica”, „Leśna Kraina Górnego Śląska” oraz „Nadarzyn-Raszyn-Michałowice” wydaliśmy biuletyn „Poznajemy Markę Lokalną”, promujący wszystkich 60 laureatów konkursu. W biuletynie znajdują się zdjęcia, opisy oraz dane kontaktowe laureatów jak również ogólne informacje dotyczące projetu. Zapraszamy do lektury.18.08.2021 r. - Europejskie Tarki Produktów Regionalnych w Zakopanem

W dniach 11-15 sierpnia 2021 r. w Zakopanem odbyły się Europejskie Targi Produktów Regionalnych, w których uczestniczyły 3 grupy LGD-ów tj. „Brynica to nie granica”, „Leśna Kraina Górnego Śląska” oraz „Nadarzyn-Raszyn-Michałowice” razem z Laureatami konkursu Marka Lokalna.Wydarzenie promowało autentyczność i różnorodność, dając możliwość spotkania z żywym dziedzictwem kulturowym zarówno z Polski jak i z Europy.

Europejskie Targi Produktów Regionalnych oferowały cztery strefy tematyczne, a zatem różnorodne oblicza tradycji:

 • Strefę rolno-spożywczą, w której wystawcy, producenci prezentowali swoje wyjątkowe produkty,
 • Strefę kosmetyczną, w której uczestnicy oferowali kosmetyki o najlepszym składzie.
 • Strefę rękodzieła, pełną autentyczności i oryginalności, w której wystawcy prezentowali swoje wyjątkowe prace o walorach artystycznych z motywami charakterystycznymi dla danego kręgu kulturowego.
 • Strefę gastronomiczną, obfitą w różnorodność, w której wystawcy prezentowali swoje produkty wytwarzane według tradycyjnych receptur.

Oprócz degustacji potraw, rozmaitych konkursów, a także prelekcji, Targom towarzyszył program artystyczny. Podziwiać można było występy zespołów regionalnych, a także koncerty gwiazd muzyki popularnej. W efekcie Europejskie Targi Produktów Regionalnych obfitowały w radosną atmosferę i niepowtarzalny klimat.

  Załączniki
 • Zdjęcie (1)
 • Zdjęcie (2)
 • Zdjęcie (3)
 • Zdjęcie (4)
 • Zdjęcie (5)
 • Zdjęcie (6)
 • Zdjęcie (7)
 • Zdjęcie (8)
 • Zdjęcie (9)
 • Zdjęcie (10)
 • Zdjęcie (11)
 • Zdjęcie (12)
 • Zdjęcie (13)
 • Zdjęcie (14)
 • Zdjęcie (15)
 • Zdjęcie (16)


 • Gala Konkursu "Marka Lokalna"

  17 czerwca br. w Restauracji "W Starym Młynie" w Zbrosławicach odbyła się uroczysta Gala Konkursu "Marka Lokalna" podczas której laureatom wręczono statuetki oraz certyfikaty "Marki Lokalnej".

  Do Zbrosławic w tym dniu przybyli laureaci Konkursu "Marka Lokalna", członkowie Kapituły Ekspertów Marki Lokalnej, przedstawiciele partnerskich LGD, władze samorządowe członkowskich gmin obszaru LGD oraz Członek Zarządu Województwa Śląskiego- Pani Beata Białowąs.

  Uroczysta Gala została poprowadzona przez Pana Wojciecha Poprawę (firma Dobre Koncerty), a statuetki i certyfikaty zostały wręczone przez Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenie LGD "Leśna Kraina Górnego Śląska"- Panią Katarzynę Sosada, Przewodniczącego Zarządu LGD "Brynica to nie granica"- Pana Janusza Majczak oraz Prezesa Zarządu Stowarzyszenia LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice- Pana Michała Marciniaka.

  Kapituła Ekspertów Marki Lokalnej wyróżniła 60 produktów oraz usług w kategoriach: produkt spożywczy, sztuka/rękodzieło, produkt użytkowy/rzemiosło, produkt turystyczny/rekreacyjny. Wyróżnione produkty dzięki swym walorom jakościowym i użytkowym będą kreatorem Marki Lokalnej. Laureaci konkursu skorzystają z szeregu działań mających na celu promować produkty sygnowane Znakiem Promocyjnym "Marka Lokalna".

  Po oficjalnej części Gali przeszliśmy do części artystycznej, którą była prawdziwą ucztą dla każdego melona. Firma Dobre Koncerty uświetniła uroczystość wspaniałym koncertem muzyki poważnej. Wieczorem na scenie przywitaliśmy Zespół Michała Stawarskiego, który zaserwował nam szereg, znanych i lubianych utworów.

  Laureaci Konkursu "Marka Lokalna" - prezentacja  1.06.2021 r. - Wyniki konkursu „Marka Lokalna”

  Szanowni Państwo,

  informujemy, że w ramach konkursu „Marka Lokalna” wpłynęło łącznie 27 zgłoszeń.

  W kategorii „produkt spożywczy” Kapituła Ekspertów wyłoniła następujących laureatów:

  • Kozieradkowy świeżak z gminy Bobrowniki
  • Olej rzepakowy tłoczony na zimno z gminy Woźniki
  • Gymiza z gminy Świerklaniec
  • Soki owocowe, owocowo-warzywne z gminy Siewierz
  • Srebrna legenda z gminy Ożarowice

  W kategorii „sztuka/rękodzieło” Kapituła Ekspertów wyłoniła następujących laureatów:

  • Promocja stroju bytomsko-rozbarskiego poprzez prezentację modelu rzeczonego stroju z gminy Świerklaniec
  • Stalowy upcykling z gminy Woźniki
  • Płaskorzeźby z gminy Woźniki
  • Obrazy akwarelowe z motywami roślinnymi śląskiej wsi z gminy Woźniki
  • Zabawka przytulanka – kot Baryła z gminy Siewierz

  W kategorii „produkt użytkowy/rzemiosło” Kapituła Ekspertów wyłoniła następujących laureatów:

  • Dekoracyjne budki lęgowe z gminy Ożarowice
  • Poduszka z naturalną łuską orkiszu gminy Woźniki
  • Pegboard – wielofunkcyjna ścianka z gminy Siewierz
  • Rustykalny stół dębowy z gminy Woźniki
  • Zegar winylowy z gminy Mierzęcice

  W kategorii „produkt turystyczny/rekreacyjny” Kapituła Ekspertów wyłoniła następujących laureatów:

  • Z Przewodnikiem Turystycznym Siewierskim Traktem Biskupim z gminy Siewierz
  • Jazda konno/ hipoterapia z gminy Świerklaniec
  • Agroturystyka SenArt z gminy Woźniki
  • MarinaSurf – Baza Sportów Wodnych z gminy Mierzęcice
  • Alpaki z Jury – miejsce gdzie czas płynie wolniej z gminy Siewierz

  Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a laureatom serdecznie Gratulujemy!

  Poniżej dostępne są listy rankingowe.

  Zachęcamy do zapoznania się z laureatami wybranymi z terenu LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” oraz LGD „Nadarzyn-Raszyn-Michałowice”  21.05.2021 r. - Posiedzenie Kapituły Ekspertów Marki Lokalnej

  Pragniemy poinformować, że w dniach 28-31 maja 2021 r. w Centrum Marki Lokalnej w Miasteczku Śląskim (ul. Rynek 8, Miasteczko Śląskie) odbędą się posiedzenia Kapituły Ekspertów Marki Lokalnej w czasie których dokonana zostanie ocena wniosków złożonych w ramach przedłużenia prawa do posługiwania się Znakiem promocyjnym "Marka Lokalna" oraz zgłoszeń złożonych w ramach Konkursu "Marka Lokalna" wraz z wyborem laureatów. Prosimy członków Kapituły Ekspertów Marki Lokalnej o przybycie.  17.05.2021 r. - Zakończenie przyjmowania zgłoszeń do konkursu pn. „Marka Lokalna”

  14 maja o godzinie 23:59 zakończyliśmy zbieranie zgłoszeń do Konkursu "Marka Lokalna". Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia, które do nas wpłynęły:

  Teraz przed nami etap weryfikacji i uzupełnień. Na przełomie maja i czerwca odbędzie się posiedzenie Kapituły Ekspertów Marki Lokalnej, aby do 6 czerwca ogłosić listę laureatów.  08.04.2021 r. - Informacja o korekcie formularza zgłoszeniowego

  Informujemy, że w dniu 8 kwietnia 2021 r. do ogłoszenia o konkursie załączono poprawiony formularz zgłoszeniowy. W poprzednim w pkt 4 pojawiło się błędne zdanie.  Ważna informacja dotycząca składania zgłoszeń do konkursu MARKA LOKALNA  22.03.2021 r. - Ogłoszenie o konkursie

  Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania,
  Lokalna Grupa Działania „Brynica to nie granica”
  oraz Lokalna Grupa Działania Nadarzyn-Raszyn-Michałowice
  w ramach projektu współpracy „Marka Lokalna na BIS”, ogłaszają:

  KONKURS „MARKA LOKALNA”

  Celem konkursu jest wyłonienie grupy najlepszych produktów i usług z obszaru trzech Lokalnych Grup Działania: "Leśna Kraina Górnego Śląska”, „Brynica to nie granica” oraz Nadarzyn-Raszyn-Michałowice, które dzięki swoim walorom jakościowym i użytkowym będą kreatorem Marki Lokalnej.

  Konkurs obejmuje 4 kategorie:

  1. produkt spożywczy,
  2. sztuka/rękodzieło,
  3. produkt użytkowy/rzemiosło,
  4. produkt turystyczny/rekreacyjny.

  Do udziału w konkursie „Marka Lokalna” mogą przystąpić osoby indywidualne, amatorzy, profesjonaliści, grupy formalne i nieformalne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą lub wytwarzające produkty na terenie Lokalnej Grupy Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska”, Lokalnej Grupy Działania „Brynica to nie granica” oraz Lokalnej Grupy Działania Nadarzyn-Raszyn-Michałowice, które zapoznały się z Regulaminem Konkursu „Marka Lokalna” oraz zaakceptowały jego postanowienia.

  Nagrody dla laureatów konkursu:

  • Oznakowanie produktu/usługi Znakiem Promocyjnym „Marka Lokalna”,
  • Szkolenie z zakresu promocji produktu lokalnego w Internecie,
  • Profesjonalna sesja zdjęciowa produktowa,
  • Promocja w TV, mediach społecznościowych oraz na stronie LGD,
  • Prezentacja i promocja podczas „Jarmarku Marki Lokalnej”, XII Targów Produktów Regionalnych w Zakopanem oraz innych wydarzeń organizowanych przez LGD.

  Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie i przesłanie lub dostarczenie osobiście do biura LGD Formularza zgłoszeniowego wraz z dokumentacją do dnia 30.04.2021 r.(decyduje data stempla pocztowego).

  Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawiera Regulamin Konkursu „Marka Lokalna” dostępny na stronach internetowych:  Miło nam poinformować, że 25.02.2021 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisaliśmy wspólnie z naszymi partnerami Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Leśna Kraina Górnego Śląska" i Stowarzyszenie LGD Nadarzyn - Raszyn - Michałowice umowę o przyznaniu pomocy na realizację operacji pn. "Marka Lokalna na BIS", realizowanego w ramach poddziałania "Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

  PS WPR 2023-2027 Wsparcie przygotowawcze PROW 2014-2020