Serwis Lokalnej Grupy Działania "Brynica to nie granica"
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Operacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Cel operacji: sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

 • AKTUALNOŚCI
 • STOWARZYSZENIE
 • KONTAKT

Stwórzmy Razem Markę LokalnąProjekt współpracy pn. „Stwórzmy Razem Markę Lokalną” jest realizowany przez Stowarzyszenie LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska i LGD ‘Brynica to nie granica”. W pierwszym etapie projektu równocześnie ogłoszono dwa konkursy. Jeden na opracowanie logo projektu współpracy, drugi na wyłonienie najlepszych, wzorcowych produktów i usług z terenu współpracujących LGD pn. „Pomysł na produkt lokalny”. W wyniku rozstrzygnięcia pierwszego z nich wybrano projekt pani Kamili Miki - Logo Marki Lokalnej.

Powołana przez LGD komisja konkursowa spośród 67 zgłoszeń do konkursu „Pomysł na produkt lokalny” wyłoniła 29 laureatów, w tym zwycięzców, w trzech kategoriach: produkt spożywczy, dziedzictwo kulturowe i sztuka/rękodzieło/rzemiosło.

W każdej kategorii wyłoniono dwóch zwycięzców: jednego z obszaru Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” i jednego z LGD „Brynica to nie granica”.

Laureaci uczestniczyli w specjalnie dla nich zorganizowanym szkoleniu w Ustroniu, gdzie nabyli wiedzę z zakresu tworzenia projektu i marki lokalnej oraz jej promocji. Następnie osoby te odbyły wizytę studyjną do Sandomierza, gdzie zdobytą podczas szkolenia w Ustroniu wiedzę skonfrontowali z praktyką, uczestnicząc w warsztatach w Inkubatorze Przetwórstwa w Dwikozach. Poznali tam wzorcowy model współpracy przedsiębiorców z samorządem i nabyli praktyczne umiejętności w zakresie kreowania marki lokalnej.

16 maja br., w Pawonkowie, odebrali Certyfikaty MARKI LOKALNEJ. Kolejnym etapem konkursu były cztery imprezy markowe promujące produkty lokalne, pod wspólną nazwą Festiwal Produktów Lokalnych, podczas których laureaci pełni optymizmu i energii do działania prezentowali swoje produkty i usługi. Pierwsza impreza odbyła się w Koszęcinie 9 czerwca, druga 16 czerwca w Ciasnej, 23 czerwca w Siewierzu i 30 czerwca zakończono promocję produktów i usług lokalnych Festiwalem w Tworogu. Podczas Festiwali również współpracujące LGD promowały projekt poprzez prowadzenie konkursów wiedzy nt. obszaru Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” i LGD „Brynica to nie granica”. Konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i były uatrakcyjnieniem imprez. Dla uczestników konkursu przygotowano cenne nagrody, tj. gadżety promocyjne zakupione w ramach projektu współpracy. W rozdysponowaniu nagród pomagali wolontariusze: dzieci, młodzież, emeryci, którzy również włączyli się przygotowanie stoisk promocyjnych LGD.

Imprezy były finałem projektu współpracy, którego celem było wykreowanie najlepszych produktów i usług z obszaru partnerskich Lokalnych Grup Działania. Na zakończenie projektu wydane zostały dwie publikacje prezentujące sylwetki laureatów i wytworzonych przez nich produktów. Są to folder i mapa produktów i usług lokalnych Stowarzyszenia LGD Leśna Kraina Górnego Śląska i LGD „Brynica to nie granica”. Mapa i folder opatrzone zostały kodem QR dzięki czemu projekt również znalazł się na liście innowacji.

Miło nam poinformować wszystkich czytelników tej informacji, że docierają do nas liczne głosy nt. współpracy pomiędzy uczestnikami projektu. Wymieniają się informacjami, wzajemnie zapraszają na inne imprezy w swoim otoczeniu, spotykają, rozmawiają, prowadzą sprzedaż swoich produktów oraz czekają na kolejne projekty współpracy !

ZWYCIĘZCY KONKURSU „POMYSŁ NA PRODUKT LOKALNY” W KATEGORII: PRODUKT SPOŻYWCZY

z terenu LGD „Brynica to nie granica” Pan Bartłomiej Pliczko prowadzący Gospodarstwo Rolne i jego produkt: „OLEJ SŁONECZNIKOWY TŁOCZONY NA ZIMNO” - Gmina Woźniki, z obszaru LGD Leśna Kraina Górnego Śląska Pani Bernadeta Kubacka prowadząca Gospodarstwo Rolne Rodzinne i produkt: „POŁOMSKIE SERY ZAGRODO-WE” - Gmina Tworóg.

Pozostali laureaci w tej kategorii:

  z terenu LGD „Brynica to nie granica”
 • MIÓD Z DOLINY BRYNICY I MAŁEJ PANWI Koło Pszczelarzy w Nakle Śląskim, Gmina Świerklaniec
 • CIASTECZKA Pani Marii Michalskiej, Gmina Woźniki
 • DIOBLINA (PIWO RZEMIEŚLNICZE) Jacek Janota. Browar Rzemieślniczy Piekarnia Piwa, Gmina Ożarowice
 • KASZE JĘCZMIENNE. Z.P.H.U. Kaszarnia s.c. Teresa & Henryk Kensy, Gmina Mierzęcice
  z obszaru LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”:
 • DOMOWE WYPIEKI Pani Ewa Sklorz, Gmina Tworóg
 • Chleb mieszany pszenno-żytni „CHLEB Z TWOROGA”
 • Nazwa handlowa: „Chleb baltonowski”, Gminna Spółdzielnia SCH Tworóg
 • PIEROGI ŚLĄSKIE Karolina Burda Restauracja w Starym Młynie, Gmina Zbrosławice
 • NALEWKA Z CZORNYJ POCZECZKI Z OŁMINEGO OGRÓDKA, Gospodarstwo Agroturystyczne RANCZO, Pani Kornelia Bieniek-Kiełbasa z Proboszczowic, Gmina Toszek

ZWYCIĘZCY KONKURSU „POMYSŁ NA PRODUKT LOKALNY” W KATEGORII: DZIEDZICTWO KULTUROWE

z terenu LGD „Brynica to nie granica: ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „BOBROWCZANIE” - Gmina Bobrowniki, z obszaru LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „BRYNICA” - Gmina Miasteczko Śląskie.

Pozostali laureaci w tej kategorii:

  z terenu: LGD Brynica to nie granica
 • OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI IM. HENRYKA HAMPLA. Gmina Woźniki
 • KOŚCIÓŁ ŚW. WALENTEGO W WOŹNIKACH
 • ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA W BOBROWNIKACH
 • DZIECIĘCY ZESPÓŁ ŚPIEWACZY OŻAROWICE
  z obszaru: LGD Leśna Kraina Górnego Śląska
 • RODZINNE GRZYBOBRANIE, Stowarzyszenie Nasze Kalety
 • ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA MIEDARZANIE, Gmina Zbrosławice
 • BUDYNEK FAJCZARNI W ZBOROWSKIEM, Gmina Ciasna
 • CENTRUM EKSPOZYCJI HISTORYCZNYCH „ZAMEK W TOSZKU”, Centrum Kultury „Zamek w Toszku”

ZWYCIĘZCÓW KONKURSU „POMYSŁ NA PRODUKT LOKALNY” W KATEGORII: SZTUKA/RĘKODZIEŁO/RZEMIOSŁO

z terenu LGD „Brynica to nie granica” Pan JÓZEF KOTUŁA - MALARSTWO - Gmina Mierzęcice, z obszaru Stowarzyszenia LGD Leśna Kraina Górnego Śląska Pani: Katarzyna Płuciennik i jej produkt: „PRACOWNIA ARTYSTYCZNA WORKROOM” - Gmina Ciasna.

Pozostali laureaci w tej kategorii:

  z terenu LGD „Brynica to nie granica”:
 • WOŹNICKIE IKONY. Miejsko – Gminny Ośrodka Kultury w Woźnikach
 • Biokominek „KOSMOS” Pan Piotra Farbowski Z.U.P. „KOFAR”, Gmina Woźniki
 • „OZDOBY Z PAPIERU TECHNIKA QUILLING” Pani Izabela Górska prowadząca działalność: „Ruda Sowa” Rękodzieło od serca”, Gmina Ożarowice
  z obszaru: LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”:
 • „HAFT KRZYŻYKOWY I DECUPAGE” Pani Gabriela Sapik, Gmina Pilchowice
 • „BRELOCZKI FILCOWE – KLUSKA ŚLĄSKA” Pani Monika Pudykiewicz firma Żużu, Gmina Tworóg
 • MISTRZYNI SZYDEŁKOWANIA” Pani Jadwiga Rachwał z Domu Kultury w Strzebiniu, Gmina Koszęcin
 • „WITRAŻOWY UPOMINEK” Pani Sylwia Pietrek z Gminy KoszęcinDo pobraniaGaleriaFilm

Wsparcie przygotowawcze PROW 2014-2020